Muž tancujúci pred graffiti

Najlepšie festivalové súťaže v blízkosti domova

Street art v Strednej Európe zažíva boom, mestá sa menia na centrá kreativity a umeleckých inovácií. Festivaly a súťaže zamerané na street art sú super príležitosťou pre umelcov aj fanúšikov, aby sa stretli, zdieľali svoje diela a súťažili o rešpekt a ocenenia. Pozrime sa na niektoré z najznámejších street art súťaží v Strednej Európe.

Street Art Festival, Olomouc (5. – 7. 7. 2024)

Street Art Festival v Olomouci je top akcia pre street art komunitu v Česku. Festival organizuje súťaže, kde môžeš ukázať svoje diela na rôznych verejných miestach. Hodnotí to odborná porota a víťazi získavajú ocenenia, ktoré im otvárajú dvere do sveta medzinárodného umenia. Navyše sa tu uskutočňujú workshopy a diskusie, kde môžeš získať nové znalosti a vymeniť si skúsenosti s ostatnými umelcami.

Na festivale v Olomouci stretneš, nielen, týchto nadupaných umelcov:

ROOTS Festival 2024 v Martine (19.7.2024)

Predstav si to – slnko zapadá nad Letným kúpaliskom Sunny a okolo teba to žije hudbou a farbami. Tento festival je čistý urban raj, kde sa stretávajú rôzne žánre a umenie na jednom mieste. V stredobode festivalu je živá street art a graffiti akcia, kde môžeš vidieť umelcov priamo v akcii. Na tomto festivale je síce nezasúťažiš tak, ako na ostatných, ale jeho návštevu určite neoľutuješ.

Calle Libre vo Viedni (31.8.  – 7.9. 2024)

Calle Libre je top street art fest v Rakúsku, kde to žije farbami a kreativitou. Každý rok sa odohráva v druhom viedenskom obvode s názvom Leopoldstadt. Je to miesto, kde umelci tvoria priamo na verejných miestach, takže máš možnosť vidieť ich prácu v reálnom čase. Súťaže na tomto festivale dávajú umelcom šancu ukázať svoje techniky a kreatívne nápady pred odbornou porotou aj verejnosťou. A aby to nebolo len o graffitách, Calle Libre ponúka aj workshopy, diskusie, hudobné vystúpenia a párty, takže sa určite nebudeš nudiť. Dokonca vieš byť súčasťou tohto festu nie len ako návštevník, ale aj ako dobrovoľník.

Street art festivaly a súťaže v Strednej Európe poskytujú platformu pre umelcov, aby predviedli svoje schopnosti a získali uznanie. Tieto podujatia podporujú kreativitu, výmenu nápadov a prispievajú k oživeniu mestského prostredia. Pre fanúšikov street artu sú festivaly ideálnou príležitosťou vidieť umelcov v akcii a užiť si jedinečné umelecké zážitky priamo na uliciach svojich miest. Ak máš záujem o street art, tieto festivaly a súťaže sú nevyhnutnou súčasťou tvojho kalendára, preto ak sa plánuješ minimálne jednej z akcii zúčastniť, odporúčam ti urobiť si zásobu kvalitných sprejov a potrebného vybavenia na stránke https://www.rooftop.sk/.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *