Recenzia: Molotow Chalk Marker – Uberschwein.

Od značky Molotow som už mala možnosť vyskúšať fixy Basic Sketcher a tento krát sa ku mne po čase dostal ich ďalší produkt – Chalk Pump Marker.

Priznám sa, že pumpovacie kriedové fixy boli pre mňa novinkou, s podobným produktom som nemala žiadne predošlé skúsenosti. O to väčšou výzvou bolo pre mňa pomocou nich niečo vytvoriť.

Chalk Pump Marker som dostala v sade Basic set 1, ktorá obsahuje čiernu, červenú, striebornú, zlatú a 2x bielu farbu. Hrot má 15 mm. Primárne sú fixy určené na sklo, zrkadlá, obklady, plasty, či tabule a plátno. Veľkou výhodou je to, že majú vymeniteľné hroty a sú znovu plniteľné.

Keďže na prvom mieste v mojej tvorbe je sklo, použila som ho ako svoje “plátno“.

Na fixách ma zaujalo hlavne to, že sú na vodnej báze. Kriedový atrament na vodnej báze sa ľahko rozmýva, preto sa s fixami dá pracovať podobne ako s akvarelom, len si to žiada trochu zručnosti. Nanášala som niekoľko vrstiev, ktoré som následne rozmývala trochou vody, dokiaľ som nedosiahla požadovaný efekt. Treba byť však opatrný, pri väčšom množstve si môžete rozmyť celý obraz.

Fixy sú rýchloschnúce, takže pokiaľ chcete na nesavom povrchu obťahovať rovnaké linky, musíte pracovať naozaj rýchlo. V opačnom prípade sa môže stať, že si linky ďalším ťahom zotriete.

Ako druhú variantu povrchu som si zvolila klasické bavlnené plátno.

S fixami sa mi na ňom pracovalo jednoduchšie. Keďže má savý povrch, nehrozilo tu zotretie predošlej vrsty, farby sa do plátna vpili a pôsobili aj sýtejšie ako na skle.

Ako najväčšiu prednosť fixiek vidím ich sýtu pigmentáciu, hlavne pri bielej a čiernej. Pri nanášaní farba nevynecháva a kreslí rovnomerne, taktiež netreba na povrch prehnane tlačiť, či často pumpovať. Pri kreslení je možné farby vzájomne miešať a schnú do matna. Oceňujem aj možnosť ľahkého odstránenia z nesavého povrchu, pokiaľ sa vám dielo znepáči, alebo ho chcete poupraviť, stačí použiť trochu vody alebo ho zoškrabať.

Simm Überschwein

https://www.facebook.com/uberschweinart


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *