Subway Player – Mser

    Talianske vydavateľstvo Whole Train Press pred časom rozbehlo zaujímavú edíciu Black Book Cult Series s profilmi zásadných mien európskej graffiti scény. Dnes si predstavíme jedno z nich.
    Mser z rumunského hlavného mesta Bukurešti nepatrí k writerom, ktorí su na scéne desaťročia, no v priebehu posledných pár rokov sa dokázal svojou aktivitou, s ktorou ide ruka v ruke aj kvalita, dostať na špičku tamojšej scény.
    Kniha s názvom Subway Player vo formáre cca A5 s tvrdou obálkou je vydarenou exkurziou do systému bukureštianskeho metra posledných rokov, v ktorom hrá Mser jednoznačne prím. Tí ktorí si radi pošmakujú na konceptuálnych end 2 endoch si určite prídu na svoje, je ich tu viac než dosť. Rovnako tak samostatných panelov, ktoré vynikajú svojim prevedením a napriek jednoduchosti písma bez zásadných variácií je každý z nich niečím osobitý.
    Subway graffiti v Bukurešti si za krátku dobu od svojho vzniku prešla premenou, ktorá vo väčšine európskych miest trvala niekoľkonásobne viac. Od čistých súprav a prvých pokusov miestnych writerov po roku 2000, cez graffiti raj a turistickú destináciu číslo 1 okolo rokov 2007 a 2008, ktorý logicky vyústil do sprísnených podmienok a následný čiastočný útlm, až po novú éru, kedy je prakticky nemožné maľovať bez prítomnosti security.. Napriek nie najpriaznivejším okolnostiam dokázal Mser namaľovať 320(!!!) metier za 1 (slovom JEDEN) rok a stať sa tak turistickým sprievodcom pre väčšinu zahraničných návštev writerov za posledné roky.
    Na 88mich stranách nájdete okrem fotografií z akcii a samotných piecov aj rozsiahly rozhovor so samotným aktérom v angličtine, ako aj vysvetľujúce komentáre k niektorým s obrázkov. Príjemným plusom je okrem grafického spracovania aj kartónový prebal, v ktorom sa kniha predáva.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *